Про академічну доброчесність


Положення про академічну доброчесність

Як посилити політику доброчесності ЗВО?

Інформаційний бюлетень Випуск №12. Лютий 2021




та деякі  питання стосовно захисту авторського права

 Ми живемо у цивілізованій правовій державі, у якій забирати, володіти, користуватися і розпоряджатися майном іншої особи без її дозволу вважається карним злочином. Всі це розуміють. Проте. іноді дехто забуває, що з 1991 року не тільки матеріальні об'єкти в нашій країні мають правовий захист.
Запис семінару "Академічна доброчесність в Академії.
Від 15.04 2020. Кафедра педагогіки та методик навчання
Результати опитування студентів з питань Академічної доброчесності
      У 1991 році в  Україні  термін "Інтелектуальна власність" було використано у законі України "Про власність", а у 1993 році було видано "Закон про авторське право". 
Ці закони регулюють відносини працівників освіти і науки щодо використання інтелектуальних напрацювань  своїх колег. (читейте про поняття інтелектуальної власності і огляд законодавства, який регулює права науковців і освітян). Читайте також про суміжні права, тобто про права тих, хто на законній основі використовує напрацювання інших(вчителі, актори, співаки тощо.
   Захист інтелектуальної власності має економічний характер, чим менше буде порушень - тим більше цікавих інтелектуальних здобутків матиме суспільство. ( про оформлення прав і їх захист читайте тут)
Щоб бути академічно доброчесним НЕОБХІДНО знати наступне і дотримуватися певних норм:
     Слід розрізняти майнове і не майнове право на інтелектуальну власність.
Немайнове право - це ім'я автора, яке ніким і ні при яких обставинах не може  бути вилучено з авторської роботи ніким і ні за який термін.
Майнове право - це право володіти і розпоряджатися авторським здобутком. Тут є багато питань: де, коли і за яких умов було створено власність. Якщо автор працював у робочий час на робочому обладнанні і отримав за цю роботу заробітну платню(звітував як виконання певного навантаження), то на цю доробку він має лише немайнові права(написати свої ім'я), а всі майнові права належать навчальному закладу або установі і сам не може нею розпоряджатися(так методичні рекомендації, навчальні плани, навчальні програми керівництво використовує на власний розсуд без урахувань бажань автора)!!!!
Власну наробку, на яку автор має повні майнові права, він створює або вдома, або якщо вона не є його посадовим обов'язком. або виходить за межі його виробничого навантаження.

Яким чином ми можемо використовувати результати чужої інтелектуальної праці?

В навчальних не комерційних цілях дозволено використання чужих здобутків за умовою збереження ім'я автора!!! Іншими словами - ЦИТУВАННЯ без отримання дозволу автора, якщо ця робота була публічно оприлюднена(публікація в друкованих виданнях, Інтернеті, презентація під час конференції тощо).
Без дозволу автора і не наражаючи себе на порушення прав інших працівників ми використовуємо все, що не захищено авторським правом.

Відповідно до статті 434 Цивільного кодексу України  НЕ ЗАХИЩЕНІ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ!!!!!
Повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної прес-інформації.
Новини і факти як такі, не охороняється також простий виклад цих новин і фактів.
Твори народної творчості (фольклор).
Видані у межах службових повноважень офіційні документи(такі як ПЛАНИ, НАВЧАЛЬНІ  ПРОГРАМИ, МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ІНСТРУКЦІЇ тощо) .
Державні символи України, державні нагороди; символи і знаки органів державної влади, Збройних Сил України та інших військових формувань; символіка територіальних громад; символи та знаки підприємств, установ та організацій.
Грошові знаки.
Розклади руху транспортних засобів, розклади телерадіопередач, телефонні довідники та інші аналогічні бази даних.
Задуми та ідеї авторів(ідеї та назви тренінгів, семінарів, плани курсової підготовки тощо).
Закони, закономірності природи, суспільного життя, тощо.
Рекомендую авторам ознайомитися з цим переліком і мати на увазі, що їх ідеї і окремі авторські вироби будуть використані іншими!!!!

Якщо Ви написали підручник, книгу, твір, або розробили дистанційний курс, то Вам необхідно потурбуватися до його оприлюднення про ЗАХИСТ власних авторських прав.

Немає коментарів:

Дописати коментар